Bankacılık

Bankalar akıllı cozume gıdıyor

lira
lira

 

Tüketicileri korumaya yönelik 28 Mayıs tarihinde çıkarılması planlanan yeni kanun ile vatandaşlar bundan sonra kredi dosya masrafları da dahil tamamlanmak üzere 60 çeşit bankacılık hizmeti için ücret ödemeyecek.

Yeni kanuna tüketicilerin ehil çıkması gerektiğini vurgulayan Tüketicileri sahabet Derneği genel Başkanı Necdet Filizoğlu, “Tüketici derneklerinin ve Gümrük ve tecim Bakanlığı’nın ciddi çalışmaları sonucu yeni kanun hazırlandı. geri dönemde 4077 önemli olarak adlandırdığımız yasa, 28.11.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6052 önemli Tüketicinin Korunması hakkında Kanunla değiştirildi. İHA’nın haberine göre; yeni kanun 28 Mayısta yürürlüğe girecek. Yeni kanun tüketicilerin müstamel yasaya nazaran elan gen şümullü tanrı talepleri çekmece önüne alınarak hazırlandı. Bundan hakeza bankalar tüketiciden dosya masrafları, duyum ücretleri kabilinden 60’a yakın üste kalemi alamayacak. Alınması için mutlaka Bakanlar kurulu kararı evet da Bankacılık organize ve bakı Kurumu’nun görüşüne başvurulması gerekecek. Herkesin bu kanuna malik çıkması lazım” diye konuştu.

Yeni tüketici yasasının vatandaşın mağduriyetini asgariye indireceğini dile getiren Filizoğlu, “Yasada yeni girdisi çıktısı var. hiçbir gider tüketiciden alınamayacak. Tüketicilerden turfa dekontlarını istemeleri halinde dahi 20 ila 150 lira mangır istek ediliyordu. Yeni yasayla yanında en azından bu tababet sözleşmelerde maruz evraklar için mangiz istenemeyecek gibi safi ibareler var. Bu konuda tüketicinin mağduriyeti sıfıra inecek” ifadelerini kullandı.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar