Gündem

Bankacılardan vergi itirafı

Bankacılardan vergi itirafı

Dünya da İsviçre bankacılık sektörünün iki numaralı aktörü olan Crédit Suisse, Amerikan Senatosu’nun hakkında açtığı vergi kaçırma suçunu araştırmakta olan komisyona ifade vermiş durumda. Bankanın dört üst düzey yöneticisi Amerikan kanunlarını ihlal ettiklerini kabul ederken, vergi kaçırmaya yardım eden sadece 10-15 bankacıları olduklarının açıkladılar.

Tarihlerden 2008 senesinde ABD’de patlak veren ekonomik kriz sonrası vatandaşlarının yurtdışı hesaplarını takip etmekte olan Amerikalı müfettişler G8 zirvesinde İsviçreli bankaları hedef tahtasına yerleştirip İsviçre’yi de OECD’nin gri listesinde olduklarını belirtmişlerdi. O tarihten itibaren sonrasında ise  başta ABD’de faaliyet gösteren İsviçreli bankalar vergi kaçırmaya yardım şüphesi ile soruşturmalardan geçerken bu durumda İsviçre’de bankacılık gizliliği yasasının delinmesi için uluslararası baskılara maruz kalmış durumda.

Kısaca özetlenecek olursa küresel aktörler İsviçre’ye artık vergi kaçıran vatandaşlarına görmezlikten gelmesi gerektiğini anlatırken elindeki hesaplarında da vergilendirilmemiş gelirleri olan müşterilerin deklare edilmesini aksi takdirde yasal müeyyidelerin olacağını altını çizdiler.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar