Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Avrupa Serbest Ticaret Birliği EFTA Nedir?

Avrupa Serbest Ticaret Birliği EFTA Nedir? Avrupa Serbest Ticaret Birliği EFTA 3 Mayıs 1960 tarihinde kurulmuştur. EFTA Avrupa Birliği’ne alternatif olarak kurulan bir ticaret örgütüdür. Günümüzde 4 üyesi bulunan Avrupa Serbest Ticaret Birliği’nin kurucuları ve diğer üyeleri ticaret örgütünden ayrılarak Avrupa Birliği’ne dahil olmuşlardır. EFTA üyeleri Norveç, İsviçre, İzlanda ve Liechtenstein’dir. Bu yazımızda sizlere Avrupa Serbest Ticaret Birliği EFTA nedir sorusunun yanıtını vermeye çalıştık, ayrıntıları yazının devamında bulabilirsiniz.

Avrupa Serbest Ticaret Birliği EFTA Nedir? Avrupa Serbest Ticaret Birliği resmi dilleri Almanca, Fransızca ve Norveçce’dir. EFTA genel sekreteri Kåre Bryn’dır. Avrupa Serbest Ticaret Birliği kurucu antlaşması Stockholm Konvansiyonu iken sonradan değişiklik yapılarak Vaduz Antlaşması olmuştur.

Avrupa Serbest Ticaret Birliği Ticari İlişkileri

EFTA’nın kurucu ülkeleri Birleşik Krallık, İsveç, Norveç, İsviçre, Danimarka, Portekiz, Avusturya’dır. 1960 yılında kurulan bu birliğe sırası ile İzlanda, Finlandiya ve Lihtenştayn üye olmuştur. Stockholm’de kurulan EFTA’nın merkezi Cenevre’dedir. EFTA üye ülkelerine ticaret liberalizasyonu sağlamaktadır. Avrupa Serbest Ticaret Birliği’nin 3 üye ülkesi 1994 yılında Avrupa Birliği’nin dahili pazarının bir parçası oluyordu. İsviçre de Avrupa Birliği ile olan ilişkilerini sonlandırma kararı almıştır.

Bunların yanı sıra EFTA üye ülkeleri Serbest Ticaret Anlaşması’nın dünyada bazı ülkeler ile sona erdirmişlerdir. Avrupa Serbest Ticaret Birliği’nden ayrılarak Avrupa Birliği’ne dahil olan ülkeler bulunmaktadır. Birlikten ayrılan ülkelerin arasında EFTA kurucu üyelerinden de bulunmaktadır. EFTA’dan 1973 yılında Birleşik Krallık ve Danimarka ayrılmıştır. 1988 yılında Portekiz, 2000 yılında ise Avusturya, İsveç, Finlandiya Avrupa Serbest Ticaret Örgütü’nden ayrılmıştır.

EFTA Türkiye Ticari İlişkisi

Avrupa Serbest Ticaret Birliği dünyadaki pek çok ülke ile ticari ilişki kurmuştur. EFTA’nın üyesi olmayan ülkelerle ticari ilişkisi 1979 yılında başlamış ve 2007 yılında da son bulmuştur. EFTA ile Türkiye arasındaki ticari ilişki 1991 yılında gerçekleşmiştir.

Avrupa Serbest Ticaret Birliği EFTA Üye Ülkeler

Avrupa Serbest Ticaret Örgütü’nün 4 üye ülkesi bulunmaktadır. Bu ülkeler şunlardır.

  • İsviçre
  • Norveç
  • İzlanda
  • Lihtenştayn

Avrupa Serbest Ticaret Birliği EFTA Nedir?

Avrupa Serbest Ticaret Birliği EFTA Nedir?

Avrupa Serbest Ticaret Birliği EFTA Nedir?

Avrupa Serbest Ticaret Birliği EFTA Nedir? Görev ve Yetkileri nelerdir? Denetleme ve incelemeleri hangi alanda yapar? Kimlere denetler?

User Rating: 4.53 ( 2 votes)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar