Hisse Borsa

Avrupa borsaları düşüşte

yabanci_borsa

Geçen ki toplantı tutanaklarını açıklamakta olan ABD Merkez Bankası Fed’in Ekim’de tahvil alımını sonlandıracak olması ve Portekiz bankalarına dair korkulara bazı kıta borsaları 4 ayın en düşük seviyesine düşmüş durumda.

İtalyan FTSEMIB endeksi ise yüzde 2,5 azalarak 20384 puana düşmüş durumda. İtalya hisseleri Mart’tan beri en düşüğüne düştü. Endeks geçen ayki tepesinden yüzdesel olarak 10 gerileme gösterse de yıl için hala yüzde 7 primli seyrediyor. Mart’tan bu yana en düşük rakamına gerileyen Fransız CAC 40 endeksi de 4300 puanın altında.İspanya borsasında azalış yüzdesel olarak 2,6’yı geçmiş durumda.

İngiliz FTSE 100 Endeksi yüzde 1 gerileyerek 6655 puana inerken, Nisan’dan bu yana dip seviyesini görmüş durumda. Endeks böylelikle yılbaşından bu yana tekrar eksiye geçiş gösterirken, Ocak’tan bu yana işlem görmüş olduğu 6500- 6900 bandını da kıramadı.

Altın fiyatı 4 ayın zirvesine fırlamış durumda

Haziran sonunda 10 bin puanı geçerek rekor kıran Almanya borsası Perşembe günü yüzdesel olarak 1,7 gerileyerek 9656 puana düşerken, Mayıs ortasından bu yana en düşük seviyelerde işlem görmüş durumda.

Avrupa endeksleri 5 gündür aralıksız düşerken, Portekiz bankaları düşüşü tetikledi. Espirito Santo Financial Group bazı “maddi güçlükleri” gerekçe göstererek tahvil ve hisselerinin işleme kapatılmasını istedi. Borsalar bu haberlerin ardından sert düşüş kaydetti.

Espirito Santo’nun hisse senedi yüzde 17 düşüş kaybı yaşanırken, Portekiz borsa endeksi ise yüzde 3 değer kaybı yaşadı.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar