Hisse Borsa

Asya borsaları geriliyor

 

Asya borsaları geriliyor

 

 

Asya hisse senetleri, güçlenen yenin Japonya hisselerinde satışa sebep olması ile birlikte gerileme gösterdi.
Asya hisse senetleri, güçlenen yenin Japonya hisse senetlerinde baskı oluşturması ve yatırımcıların şirket karlarını değerlendirmeleri ile birlikte, yaklaşık beş ayın zirvesinden geri çekilmiş olundu.

 

 
MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde oranında ise 0.6 düşüş göstererek, Tokyo saati ile 09:01’de 133.41 rakamına geriledi. Endeks haftayı yüzde 0.9 kazançla geçerek beraberinde ise, üst ğste üçüncü haftada da yükseliş gerçekleştirmeye yöneldi. Google’ın ana şirketi Alphabet Inc. ve Microsoft Corp.’un karları analistlerin beklentilerinin altında kalırken, akıllı telefonlara yönelik küresel talebin azalması Sony Corp.’un finansallarını olumsuz etkiledi. Şirket karları, küresel hisse senetlerini Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkaran bu haftaki rallinin bir sonraki testi olmuş olacak bu durumda.
Sydney’de Perpetual Ltd. yatırım stratejis müdürü olarak görev yapan Matthew Sherwood, “Şirket karlarındaki büyümenin devam ettiğine ilişkin fazla işaret yok,” dedi ve “Yenin orta vadede süren gücüJapon şirketlerinin hisse başına kar büyümesi üzerinde baskı oluşturan diğer bir faktör olacak. Tüm bölgelerde kar resesyonunun sona erdiğini duyurmak için çok erken. Durum ABD’de iyi görünüyor, ancak Avrupa ve Japonya’da merkez bankası politikası artan bir şekilde deflasyonist konuma geçiyor ve gelişen piyasalarda güçlü büyüme görmek halen zor” şeklinde görüşlerinin açıklamasında bulunmuş oldu.
Japonya’da Topix Endeksi yüzde 0.9 gerileme göstermiş oldu. Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.3 düşüş gösterirken, Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.4 ve Yeni Zelanda’da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde olarak ise 0.3’lük kayıp yaşadı. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi fazla değişmezken, Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 0.8 geriledi.

[poll id=”2″]

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar