Dünyadan

Apple’ın ‘şifre davası’ geri çekildi

 

Apple’ın ‘şifre davası’ geri çekildi

 

 

ABD Adalet Bakanlığı, New York’taki bir uyuşturucu davası kapsamında yer alan Apple’a yaptığı “şifre kırma” talebini geri çektiğini duyurmuş oldu.

 
Bakanlık, New York’ta devam eden bir uyuşturucu davasında yer alan Jun Feng adlı kişiye ait iPhone’un şifresinin kırılması için Apple’dan yardım talebinde bulunulmasına ilişkin mahkemeye yazılı açıklama yapmış olunmuş olundu. Bakanlık, Feng’e ait olan iPhone’un şifresinin ismi açıklanmayan bir kişi tarafından temin edildiğini ve bu nedenle artık Apple’ın yardımına ihtiyaç duyulmadığını belirtti.
Açıklamada, “Davayla ilgili iPhone’un şifresi bir birey tarafından temin edilmiştir. Şifre kullanıldıktan sonrasında ise söz konusu olan iPhone’a erişim sağlanmıştır ve artık Apple’ın yardımına ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu sebeple mahkemeye yapılan başvurumuz geri çekilmektedir” ifadesi kullanıldı.
Aralık 2015’te ABD’nin San Bernardino kentindeki terör saldırısını düzenlemiş olan Seyid Rıdvan Faruk’a ait iPhone’nun şifresinin kırılmasında da Apple’dan yardım talebinde bulunan Bakanlık, söz konusu iPhone’un şifresinin ismi açıklanmayan bir kaynak tarafından kırıldıktan sonra Apple’ın yardımına artık ihtiyaç duyulmadığını bildirisinde bulunmuştu.
Ancak, FBI Direktörü James Comey, Faruk’a ait iPhone’nun şifresini kırmak için kullanılan yöntemin diğer modeller için çalışmayabileceğini kaydetmiş oldu.
Massachussets eyaletindeki başka bir davada ise Marianne Bowler adlı federal yargıçın Boston’daki bir çete üyesine ait olan iPhone’unun kırılması için Apple’ın FBI’ya “teknik destek” vermesi talimatı henüz sonuca ulaşmadı.
Öte yandan, Amerikalı bir grup siyasetçi, emniyet güçlerinin yardıma ihtiyaç duyduğu anda akıllı telefonların şifrelerinin üretici firmaları tarafından kırılmasına olanak sağlayacak bir yasa tasarısını Temsilciler Meclisi’ne sunacaklarını açıklamasını yapmıştı.

 

[poll id=”2″]

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar