Para piyasası

Altının sonu kotu

 

ceyrek altın
ceyrek altın

Çeyrek altın dünden bu yana 1 TL değer kazandı.

ALTIN ESKİ GÜNLERİNE GELEBİLECEK Mİ?

Peki küresel gelişmeler ile altının geleceği nasıl şekillenecek? Altın gene eski parlak günlerine dönebilecek mi? Kriz dönemlerinde yatırımcının ‘Güvenilir limanı’ olarak nitelendirilen altında fiyatlar küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerin ardından nasıl şekillenecek? ALB Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Arda Coşar, altının ‘Yeni hikayesini’ değerlendirdi.

“Altın geçtiğimiz ay yükseliş trendinde 1393 USD seviyesini aşamamış ve akabinde Kırım riskinin gündemden düşmesi ile altında satışlar başlamıştı. Bu düşme sürecinde altın ara sıra tepki alımları ile karşılaşsa da altındaki düşme 1275 dolar desteğine kadar devam etti. Altının geçtiğimiz hafta 1275 dolar desteğini test etmesi ardından tepki alımlarının gelmesi, Çin’in ekonomiyi canlandırmak için hazırladığı mini paket yanı sıra geçtiğimiz hafta ABD resmi ziraat dışı istihdam verisinin beklenti olan 200 binden düşük 192 bin gelmesi ile kısıtlı biçimde toparlandı. Mevcut halde altın, 1305 dolar direncini test ediyor.”

UKRAYNA KRİZİ ALTINI NASIL ETKİLER?

Coşar, Ukrayna ile Rusya içinde yeniden kriz çıktığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak ABD ve Çin verileri yanı dizi Ukrayna ile ilgili yeni gelişmeler altın için yeni bir hikaye yaratabilecek potansiyelde. Ukrayna’nın doğusundaki Rus ağırlıklı nüfusun yaşadığı Donetski’de Rusya yanlıları Rusya’ya katılım için referandum yapılmasını istemekte ve bunun için şiddeti epey bir katı protestolar düzenlemekte. Bu bir hale Rusya’nın tekrar müdahil olması, altın için yeni bir yükseliş hikayesi yaratabilir.”

DİRENÇ SEVİYESİ KIRILIRSA YÜKSELİŞ GELEBİLİR

Hangi senayoda altının yükselebileceğini belirten Arda Coşar, “Altın için öteki bir önemli ayrıntı ise altının var halde olduğu seviye. Altın mevcut durumda 1305 dolar direncinin hemen aşağısında işlem görmekte. Bu seviye hem direnç seviyesi olması hem de hareketli ortalama seviyelerinin olduğu bölge olması açısından önem taşımakta. Bu seviyeyi yukarı yönlü kırması mecburiyetinde altında, 1355 dolar seviyesine kadar görülebilecek yükselişin önü açılabilir. Altının sırası ile 1320 dolar, 1337 dolar ve 1355 dolar seviyelerini test etmesi beklenebilir. Bu açıdan altın işlemcilerin 1305 dolar direncini dikkatle takip etmesi gerekir.” dedi

BİR DİĞER SENARYO İSE DÜŞÜŞ

Arda Coşar, mümkün azalma senaryosunu da şöyle açıkladı: “Altının 1305 dolar direncini aşamayıp gerilemesi senaryosunda ise aşağıda 1290 dolar ve 1275 dolar desteklerinin hedeflenmesi söz konusu olabilir. Altının önümüzdeki devre seyrini, bu hafta Ukrayna-Rusya içinde gelişmeler ve FOMC toplantı tutanaklarında FOMC üyelerinin FED faiz artırımı ile ilgili görüşleri belirleyecek.”


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

12 Yorumlar

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar