Altın Yorum Yorumları Tahmin ve Analizleri

İçindekiler

Altın Yorum: Gram (GAU/TRY) – ONS (XAU/USD) Yorumları Tahmin ve Analizleri

Altın yorum ve Altın Analizleri daha fazlası Finanspara’da. Bu sayfamızda anlık olarak altın yorum ve Altın analizleri an ve an paylaşılacaktır. Tarih sırasına göre başlıklardan takip edebileceksiniz. 

26.03.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – XAU USD Altın Fiyatları Yorumu

Ons altın temkinli ancak yükselişinde şimdilik zayıf kalıyor

Ons altında, bu hafta ABD ve Çin arasında yapılacak ticaret görüşmeleri öncesinde yeni bir fiyat hareketi izlenmiyor. Diğer yandan, İngiltere’de Brexit ile ilgili gelişmeler nedeniyle piyasalar tedirgin. İngiltere Başbakanı Theresa May, daha önce iki kez reddedilen Brexit anlaşmasını parlamentoya yeniden sunmak için gerekli milletvekili desteğini henüz bulamadığını söyledi. Bununla birlikte, üç bakanın istifa haberi de eklenmiş oldu. Kısacası Brexit sürüncemesi devam ederken ons altının da bu hareketi sürebilir. Bugün için takvim sakin ancak olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik Analiz: Kıymetli metal, ortalamalarının üzerinde seyrediyor. 1300$ psikolojik destek konumunda kalmaya devam ediyor ve bu desteğin üzerinde kaldığı sürece yükselişini koruyabilir. Yukarıda ise güçlenmesi için 1325$ seviyesinin üzerine yerleşmesinde fayda var. Bunu başaramadığı sürece yükselişinde zayıf kalabilir.

25.03.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Ons Altın Yorumu

Cuma günü dolar endeksinde görülen sert yükseliş hareketine rağmen, küresel büyümeye yönelik endişeler havanın yarattığı güvenli liman talebi ile birlikte 1310 seviyesi üzerinde tutunmayı başaran altın fiyatları, kısa vadeli yüksel eğilimini istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Bu sabah saatlerinde 1315 seviyesi üzerinde hareket eden ons altında, kısa vadeli teknik göstergeler altının 1310 seviyesi üzerinde tutunmayı sürdürebileceğini işaret ediyor. Bu noktada, küresel büyümeye yönelik mevcut riskler ve piyasalardaki güvenli liman talebi ile birlikte altın fiyatlarındaki geri çekilme hareketlerinin alım fırsatı olarak sınırlı kalmaya devam etmesini bekliyoruz. Gerek teknik göstergeler gerekse de küresel piyasalarda yüksek seyretmeye devam eden altın talebi, ons altın fiyatlarındaki mevcut gerilemenin bir düzeltme olarak sınırlı kalabileceğini ve altın fiyatlarındaki geri çekilme hareketlerinin alım fırsatı verebileceğini işaret ediyor.

Dolayısı ile altın fiyatlarında 1300 seviyesi altındaki kalıcı bir seyir beklememekle birlikte, altını önümüzdeki dönemde yeniden 1320 seviyesi üzerine yerleşeceğini öngörmekteyiz. Bugün Almanya’da gelecek olan IFO endeksi verileri ve ABD’den gelecek olan Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi ve Dallas Fed İmalat Endeksi verileri takip edilecek.

22.03.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

İnfo Yatırım FX – Ons Altın Yorumu

Altın Vadeli İşlemleri yükseliş eğilimini sürdürüyor

Fed, öndeki gün gerçekleşen FOMC toplantısında bu yıl faiz artırmama ön görüsünde bulunurken bilanço küçültme sürecinin de Eylül’de tamamlanacağını açıkladı. Fed sonrası ABD Dolar Endeksi 95,77 seviyesine gerilerken altın da 1,317$ seviyesine yükselerek son haftanın en hızlı artışını yaşadı. Kıymetli metal bugün günün ilk yarısında 1,320$ seviyesine yükselerek Mart ayı kayıplarını sildi ve 28 Şubat sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Teknik olarak Ons altında saatlik grafikte 200 dak HO 1312$ seviyesinden geçiyor, gün içi oluşan fiyatlar bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece 1320-1350$ aralığında hareket etmesini bekliyoruz. Ons Altın da kısa vadede 1300$ seviyesindeki destek, kırılmasıyla birlikte 1300$ seviyesinin altında kalıcı olup olmayacağı yakından izlenecek. Yukarı yönde 1318 ve 1323 direnç seviyesi olarak izlenirken, 1305$ ve 1300$ seviyeleri destek olarak izlenecektir.

21.03.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – XAU USD Altın Fiyatları Yorumu

Fed ons altını besledi

Ons altın Fed sonrası hareketini güçlendirdi. Piyasaların beklentisi doğrultusunda sonuçlanan toplantıdan faiz değişikliği gelmedi. Ancak açıklanan ekonomik projeksiyonlarda 2019 yılı için faiz artırımı tahmininin sıfıra düşürülmesi piyasaları şaşırtan en önemli unsur oldu. Bu durumda Fed ‘in 2019 yılında hiç faiz artışı yapmayacağı algısı Dolar negatif algılandı. Bu durum, ons altının yukarı yönlü hareketini destekledi. Fed öncesi temkinli seyreden altın Fed’ in ardından 1320$ bölgesine yakın yerlerde seyrediyor. Bugün için takvim sakin, İngiltere’de Brexit ile ilgili gelişmeler takip edilebilir. Diğer yandan bugünde piyasalar Fed’i konuşmaya devam edebilir.

Teknik Analiz: Ons altın için 1325$ seviyesi direnç olarak izlenebilir. Bu direncin üzerindeki ısrarı ons altının yukarı yönlü hareketini 1330-1335$ aralığına doğru taşımasına yardımcı olabilir. Buna karşın, olası geri çekilmelerde, 1315-1310$ bölgesi izlenebilir.

20.03.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – XAU USD Altın Fiyatları Yorumu

Ons altın 1310$ direncini aşamıyor

Ons altın 1300$ seviyesinin üzerindeki seyrini koruyor. Küresel piyasalarda, İngiltere’de Brexit ve ABD-Çin ticaret görüşmelerinde nihai bir sonuca varılamaması, ons altın üzerinde de baskı kuruyor. Dolayısıyla ons altında sınırlı da olsa güvenli liman algısı çalışırken, diğer yandan Dolar endeksinin gevşek seyri de ons altının bu hareketini destekliyor. Bugün için Fed’in faiz kararı takip edilecek. Piyasaların beklentisi faiz oranında bir değişikliğe gitmemesi yönünde. Ancak akşam yayınlanacak ekonomik projeksiyonlarda, 2019 yılı faiz artırım beklentisi ne yönde şekillenmiş bu önemli olabilir. TSİ 21:30’da Fed Başkanı Powell konuşması ile Fed akşamı sona erecek. Powell güvercin tonunu korumaya devam ederse piyasalar açısından sürpriz olmaz. Ancak aksi olursa bu durum fiyatlamalar üzerinde de etkili olabilir.

Teknik analiz: Ons altın, 22 günlük ortalamasının denk geldiği 1310$ seviyesine doğru tepki vermesine karşın şimdilik bu seviyeyi aşamıyor. Ons altın bu seviyeyi aşarsa kazançlarını 1315$ bölgesine doğru taşımak isteyebilir. Buna karşın, ons altında olası geri çekilmelerde 1300$ psikolojik destek olarak korunurken, bir sonraki destek noktası ise 14 günlük olan 1297$ seviyesi olarak takip edilebilir.

19.03.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ziraat Yatırım – XAU USD Altın Yorumu

Haftanın önemli gelişmesi olan yarınki Fed toplantısı öncesinde Dolar kısmi baskı altında kalmaya devam ediyor. Dolar’daki kısmi baskıyla hafif yükseliş eğilimine giren değeli maden dünkü Brexit belirsizliğine rağmen yükseliş eğilimini güçlendirmedi. Küresel piyasaların da bekleme moduna geçtiği ortamda, değerli maden 1.310/11 direncinin altında kalmaya devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.300 desteğinden tepki gelebilir ve Ons Altın, bu seviyenin üzerinde kalmak isteyebilir.

18.03.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – XAU USD Altın Fiyatları Yorumu

Ons altın 1300$ bölgesinde kalmaya çabalıyor

Ons altın yeniden 1300$ bölgesinde tutunma çabasını sürdürüyor. Bu hafta, İngiltere’de Brexit ile ilgili gelişmeler ons altın için önemli olabilir. Bugün içinse ABD’den açıklanacak ikincil düzey veriler bulunuyor ancak verilerin ons altın üzerinde etkisi sınırlı kalabilir. Olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik analiz: Ons altın 1300$ çevresinde kaldığı sürece yukarı yönde hareketini koruması beklenebilir. Bunu başarması durumunda, 1310$ seviyesine doğru uzama hareketi görülebilir. Buna karşın, ons altında olası geri çekilmelerde, 1300$ seviyesinin altında 1290-1300$ aralığı gündeme gelebilir

15.03.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – XAU USD Altın Fiyatları Yorumu

Ons altın 1300$ bölgesinde tutunmaya çalışıyor

Ons altın 1300$ bölgesinde tutunmaya çabalıyor. İngiltere’de dün yapılan 29 Mart tarihinin ötelenmesi Parlamentoda onaylandı. Şimdilik bu durum piyasalarda sert hareketlere neden olmadığı gibi İngiltere cephesinde de belirsizliğin bir nebze de olsa kalkmasını destekledi. Özellikle, anlaşmasız Brexit’in olmaması şimdilik piyasalara nefes aldırıyor. Bundan sonraki süreçte İngiltere’de Başbakan T. May’in izleyeceği yol önemli olacaktır. Bugün için ABD’den açıklanacak veriler bulunuyor ancak veri bazlı ons altın üzerinde hareket sınırlı kalabilir. Küresel borsalarda, bu sabah iyimser havanında olması şimdilik altının yatay hareketine neden oluyor. Gün içerisinde gelebilecek olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik analiz: Ons altın 1300$ çevresinde kaldığı sürece yukarı yönde hareketini koruması beklenebilir. Bunu başarması durumunda, 1310$ seviyesine doğru uzama hareketi görülebilir. Buna karşın, ons altında olası geri çekilmelerde, 1300$ seviyesinin altında 1290-1300$ aralığı gündeme gelebilir.

14.03.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

İş Yatırım – XAU USD Altın Yorumu

Hem ticaret savaşı konusunda Trump tarafından gelen açıklamalar hem de dolar kazanımlarına paralel olarak değerli metal yaklaşık $6 kayıpla işlem görüyor ve $1302 seviyelerinde. $1304 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalama önemli bir destek noktası ve değerli metal bu bölgenin üzerinde tutunması durumunda tekrar $1310 seviyelerine doğru bir hareket izlenebilir. $1302 ve $1296 seviyeleri ise satış baskısının devam etmesi durumunda gündeme gelecek destek noktaları olacaktır.

13.03.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Ons Altın Yorumu

Dün ABD’den gelen Şubat ayı TÜFE verileri piyasa beklentilerinin altında bir performans sergiledi. Yıllık TÜFE, Şubat ayında %1,5 olarak gerçekleşerek Eylül 2016’dan bu yana en düşük seviyesine gerilerken, çekirdek enflasyondaki görünüm de benzer bir tablo ortaya koyduğunu gördük. ABD Şubat ayı TÜFE verilerinin ardından dolar endeksi 97,20 seviyesi üzerinden 97 seviyesine doğru kısmi bir geri çekilme gerçekleştirirken, altın fiyatları da dolardaki zayıflama ile birlikte kayıplarını telafi etmeyi sürdürdü. Ons altın, küresel piyasalarda artan güvenli liman talebi ve dolar endeksindeki kısmi geri çekilme hareketi ile birlikte yeniden 1300 seviyesine yükseldi. Dün sabahki bültenimizde, altının kısa vadede 1300 seviyesi altındaki hareketinin sınırlı kalmasını ve yeniden bu seviyeyi hedef almasını beklediğimizi ifade etmiştik. Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1304$ seviyesi üzerinde hareket ediyor.

11.03.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Ons Altın Yorumu

Geçtiğimiz haftaki analizlerimizde, altın fiyatlarının 1300 seviyesi altında kalıcı olmasını beklememekle birlikte, önümüzdeki dönemde yeniden bu seviye üzerine yükselmesini beklediğimiz ifade etmiştik. Dolar endeksinin, ECB toplantısı sonrasında elde ettiği kazançların ardından Cuma günü aşağı yönlü bir düzeltme gerçekleştirmesi ile birlikte altın fiyatları kayıplarının bir kısmını telafi etti ve Cuma günü öğle saatlerinde 1300 seviyesi üzerine yükseldi. Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1298 seviyesi civarında seyrediyor. Altının kısa vadede yeniden 1300 seviyesi üzerini hedef almasını ve bu seviye üzerinde tutunmasını beklemekteyiz. Altının 1300 seviyesi üzerinde tutunması ile birlikte 1300 – 1320 bandını hedef haline getirmesini bekliyoruz.

Temel dinamiklerin de altındaki yükseliş beklentimizi destekler nitelikte olduğunu görüyoruz. Hindistan’daki talebin güçlü seyrini koruması ve küresel güvenli liman talebinin güçlü seyretmesi, altındaki kısa vadeli geri çekilme hareketlerinin alım fırsatı olarak sınırlı kalabileceğinin sinyalini veriyor. Bununla birlikte altının kısa vadede 1300 seviyesi altındaki hareketinin sınırlı kalmasını ve yeniden 1300 – 1320 bandının hedef haline gelmesini bekliyoruz.

07.03.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

İş Yatırım – XAU USD Altın Yorumu

Spot altın son iki işlem gününde olduğu gibi bugün de oldukça dar bir bantta hareket etmekte; 1285 seviyesi etrafında işlemler geçerken burası aynı zamanda 1 yıllık kritik 61,8% Fibonacci seviyesine denk geldiğinden kırılımın ne yöne olduğu önemli olacak. Küresel büyümeye yönelik endişelerle altına yönelimin artması durumunda güçlü bir yukarı hareket için 1302’de bulunan 50 günlük hareketli ortalamanın aşılması gerekecek. Hızlı aşağı hareketlerde ise 1267’de bulunan 100 günlük hareketli ortalamaya dikkat edilmeli. Yarın açıklanacak ABD tarım-dışı istihdam verisi altın üzerinde hareketlilik yaratabilecek önemli verilerden bir tanesi olarak öne çıkarken, beklenti Şubat ayı için 180k olacağı yönünde.

06.03.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Ons Altın Yorumu

Dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin devam etmesi ile birlikte zayıf seyrini sürdüren altın fiyatları, dün 1281,30 seviyesine kadar gerileyerek Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine indi. Dün akşam saatlerinde açıklanan verilere göre ABD’de Şubat ayı ISM Hizmet Endeksi verisi 59,7’ye yükselerek piyasa beklentileri üzerinde gerçekleşti. Verinin beklentilerden iyi gelmesinin ardından dolar endeksi yükselişini hızlandırarak 97 seviyesine ulaşırken, ons altın ise 1281’li seviyelere kadar geriledi. Teknik görünüme baktığımızda ons altının günlük grafiğinde bir “dönüş” formasyonu olan doji formasyonu oluşturmuş olduğunu görmekteyiz. Dolayısı ile, doji formasyonunun çalışması durumunda ons altındaki kısa vadeli geri çekilme hareketinin durulması ve yönünü yeniden yukarı dönmesi beklenebilir. Temel dinamikler de teknik göstergeleri doğrular nitelikte.

05.03.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

İş Yatırım – XAU USD Altın Yorumu

ABD ile Çin arasında bu ay ticaret görüşmeleri sonucunda bir anlaşma imzalanabileceği ancak gümrük vergilerinin tamamen kaldırılması için Çin’in verdiği taahhütlerin yerine getirilip getirilmediğinin bakılmasına ve bu sürenin yıllar sürebileceği açıklamaları anlaşma imzalansa bile ticaret savaşlarının bitmeyeceği algısını oluşturuyor. Cuma günü $1301 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalamanın kırılmasıyla hızlanan satış baskısı bugün de devam ediyor ve değerli metal hafif kayıpla $1286 seviyelerinden işlem görmekte. $1287 seviyesinde bulunan 1 yıllık Fibonacci seviyesi değerli metal için değerli metal için önemli bir destek noktası konumunda, sonrasında ise $1280 ve $1274 seviyeleri gün içerisinde takip edilecektir. $1266 seviyesinde bulunan 100 günlük ortalama ise kayıpların devam etmesi durumunda önemli bir destek noktası noktası olacaktır.

04.03.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

İş Yatırım – XAU USD Altın Yorumu

Brexit ve Amerika-Çin arasında ticaret müzakerelerindeki pozitif gelişmelerin ve jeopolitik risk olarak öne çıkan Hindistan-Pakistan arasındaki gerilimin azalmasının desteklediği risk pozitif trendin etkisinde Kasım ayından beri devam eden yükseliş kanalının altında geçtiğimiz haftayı kapatan Altın’da destek seviyeleri olarak 1 yıllık %61,8 FIBO seviyesi olan 1287,50 öne çıkmakta. Haftaya 1292 Bollinger alt bandının hemen üzerinde başlayan Altın’da RSI 40’lı seviyelerin altına kayarken, momentumda zayıflamakta. Geçtiğimiz haftaki sert satışların ardından olası tepki hareketlerinde ise 1301,60’deki 50 günlük ortalama ve 1303’deki Kasım ayından gelen yükseliş kanalının alt bandı direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. ETF pozisyonlarındaki gerileme geçtiğimiz haftada devam ederken toplam Altın ETF pozisyonu olarak Ocak ortası seviyelerinde bulunmaktayız.

Altında Düşüşler Alım Fırsatı mı? ons ve gram altın yorumları 02.03.2019

Ons ve Gram Altın Yatırımı: Buradan Altın Alınır mı? Beste Naz Süllü Gedik Yatırım, Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Beste Naz Süllü Kanal Finans izleyicileri için ons ve gram altın yorumunu paylaştı. Altın fiyatları artacak mı? Altın ne olur? Gram altın alınır mı? Nereden altın alınır? Beste Naz Süllü yatırımcılar için anlattı.

28.02.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ons ve Gram Altın Yatırımı: Buradan Altın Alınır mı? Beste Naz Süllü

Gedik Yatırım, Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Beste Naz Süllü Kanal Finans izleyicileri için ons ve gram altın yorumunu paylaştı. Altın fiyatları artacak mı? Altın ne olur? Gram altın alınır mı? Nereden altın alınır? Beste Naz Süllü yatırımcılar için anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar