Altın Yorum: Gram (GAU/TRY) – ONS (XAU/USD) Yorumları Tahmin ve Analizleri

Altın Yorum: Gram (GAU/TRY) – ONS (XAU/USD) Yorumları Tahmin ve Analizleri

Altın yorum ve Altın Analizleri daha fazlası Finanspara’da. Bu sayfamızda anlık olarak altın yorum ve Altın analizleri an ve an paylaşılacaktır. Tarih sırasına göre başlıklardan takip edebileceksiniz. 

Altın Yorumları: Gram (GAU/TRY) – ONS (XAU/USD) Yorumları Tahmin ve Analizleri
Altın Yorumları: Gram (GAU/TRY) – ONS (XAU/USD) Yorumları Tahmin ve Analizleri

 Altın ve Döviz Fiyatları ile güncel olarak anlık Finanspara üzerinden ulaşabilirsiniz.

19.04.2018 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ziraat Yatırım – XAU USD Altın Yorumu

Dün gün içinde 1.342 – 1.356 aralığında hareket eden ons altın günü 1.349 seviyesinden kapattı. Olumlu risk ortamına rağmen, Dolar’daki güçlenmenin sınırlı kalması ve emtia fiyatlarındaki önemli yükselişler değerli madeni şu aşamada desteklemekte. Ons Altın bu sabah 1.350 seviyesinin üzerinde tutunma çabasında. Bu seviyenin üzerinde hareketlerin kalıcı olması durumunda 1.358/62 direnç bölgesi hedef olabilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.346 yakın desteğinin altında 1.340 takip edilebilir.

18.04.2018 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

XAUUSD Altın ve XAGUSD Gümüş Fiyatları Yorumu

EURUSD paritesinde 1.2440 direnci önemli. Bugün Euro enflasyonu izlenecek…

EURUSD paritesinde 1.2440 direnci altında yatay seyirler sürerken, paritedeki 1.2440 direnç denemeleri dün başarısız kaldı. ABD dolarındaki küresel zayıf seyir paritedeki yukarı iştahı sınırlı şekilde destekliyor. Buna karşılık Euro uzun pozisyonlardaki yükseliş euroya destek veriyor ancak henüz bunun parite üzerinde güçlü bir etkisini göremedik. Bugün Euro kanadında TÜFE verileri izlenecek. Beklentilerden güçlü gelebilecek bir çekirdek veri Euro tarafında güçlenmeye ve paritede 1.2440 seviyesinin geçilmesine neden olabilir.

Teknik Analiz: Teknik olarak yatay bir seyir gösteren paritede, 1.2440 direncinin geçilmesi durumunda 1.2470 ve 1.2530 seviyelerine doğru hareketler görülebilir. Bu karşılık aşağıda 1.23 seviyesindeki ortalamalar destek görevi görürken 1.22 kritik destek olmaya devam ediyor.

Destekler: 1.23 / 1.22 / 1.2150 Dirençler: 1.2440 / 1.2470 / 1.2530

 

04.04.2018 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Seda Yalçınkaya Özer, Araştırma Uzmanı – XAUUSD Altın ve XAGUSD Gümüş Fiyatları Yorumu

Ons altın, Çin ve ABD arasında yaşanan gelişmelerin etkisi ile güvenli liman kaçışlarında ön plana çıkıyor. Gün içerisinde 1348.45$ seviyesine kadar yükselen ons altın anlık olarak 1342$ üzerinde fiyatlanıyor. Genel olarak veri bazlı hareketlerin sınırlı kaldığı ons altın fiyatında ticaret savaşı endişelerinin daha etkili olduğunu belirtmekte fayda var. Günün geri kalanında önemli bir veri akışı yer almıyor. Fakat olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik Analiz: Ons altın haftalık periyotta yükselen trendini korurken, kısa vadeli yatay trendinin de devam ettiğini izliyoruz. 1342$ seviyesini kullanan ons altın bu seviyenin üzerinde güçlü bir şekilde kalması halinde ilk direnç noktası 1350$ olarak izlenebilir. Fakat bu seviyenin üzerinde yukarı yönlü tepkilerin güçlü bir şekilde devam ettiğini görebilmek adına 1357$ üzerinde kalıcı seyirlerin oluşması gerektiğini belirtelim. Aşağıda ise 1334$ seviyesi ilk destek noktası olurken, satışların bu noktanın altına devam ettiği görülmediği takdirde geri çekilmelerin sınırlı kalması beklenebilir.

 

26.03.2018 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Seda Yalçınkaya Özer, Araştırma Uzmanı – XAUUSD Altın ve XAGUSD Gümüş Fiyatları Yorumu

Doların küresel piyasalarda zayıf tablosunu devam ettirmesi, ons altının kazançlarını gün içerisinde korumasına yardımcı oldu. Dolar endeksi 89.50 üzerine çıkmakta zorlanırken yaşanan geri çekilme ile 89.164 seviyesine kadar uzadı. ABD dolarını bugün destekleyecek önemli bir veri akışının da yer almaması da endeksinde yukarı yönlü tepki vermek için bir neden bulamamasına neden oluyor. Günün geri kalanında ikincil düzey ABD verisi ile TSİ ile 19:30’da oy hakkı olan Fed üyelerinden W.Dudley’in konuşması takip edilecek. Majör bir gelişme olmadıkça ons altının 1342$ – 1350$ aralığındaki seyrini koruması beklenebilir. Fakat ABD piyasaları açılışı sonrasında oluşabilecek ani harekete karşı dikkat etmekte fayda var.

Teknik Analiz: Haftalık periyotta yükselen trend üzerindeki seyrine devam eden ons altın 1307$ – 1356$ bandı arasındaki hareketini de koruyor. Uzun süredir izlediğimiz bu bant hareketinde 1356$ seviyesi önemli bir direnç noktasını oluşturmakta. Aşağıda ise 1342$ seviyesi ara destek konumunda yer alırken bu seviyenin altına uzamalar kar realizasyonu olarak yorumlanabilir ve bunun önemli bir trend değişikliğine neden olmayacağını belirtelim.

20.03.2018 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Kudret Ayyıldır, Kıdemli Başanalist – Ons Altın Yorumu

Ons Altında Yön Değişir mi?

Piyasa katılımcıları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün başlayan ve yarın akşam sona erecek olan toplantı sonuçlarına ve yeni Başkan Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalarına odaklandı.

2018 yılına yönelik 3 adet faiz artışı beklentisinin paylaşıldığı Aralık toplantısı ardından bu beklentide bir update olacak mı sorusunun cevabı, fiyatlama reaksiyonu içerisinde dikkatle takip edilecektir. İstihdam ve Enflasyondaki ilerleme, 3 adet faiz artırımının üzerindeki beklentileri güçlendirmekle birlikte Fed’in agresif bir yapı içerisinde devam etmeyeceği düşüncesi de mevcut beklentilerin korunacağına yönelik düşünceleri gündeme taşımaktadır. Bu sebeple de 21.00’de FOMC tutanakları içerisinde yer alan noktasal tahminlerdeki (Dot Plot) sonuç önem arz etmektedir. Beyanat içerisinde dikkat edilecek bir diğer husus ise enflasyona yönelik beklentilerde pozitif ya da negatif bir revize gerçekleştirip gerçekleştirmemesidir. Çünkü Fed faiz artırım politikasında 2017 yılının ikinci yarısından itibaren özellikle enflasyon dinamikleri üzerinde durmaktadır.

19.03.2018 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Alan Yatırım – XAUUSD Ons Altın Yorumu

Altın Fiyatlarını Reel Faizler mi Baskılıyor ?

Altın fiyatları 2017 yılı içerisinde genel anlamda hem güvenli liman talebi, hem de azalan risk iştahının etkisiyle önemli bir ralli yaşamıştı. FED’in de beklentiler dahilinde 3 faiz artırımını yapması, altında fiyatlarında güçlü tablonun devam etmesine neden olmuş, ABD 10 yıllıklarının zayıf seyri, altın fiyatlarını güçlü tutmuştu. Hatta 2018 yılı başında FED’in 3 faiz artırımına inanmayan piyasa oyuncuları, altında güçlü seyrin devam etmesine neden olurken, dönem dönem azalan risk iştahının etkisiyle 1365 $ seviyelerine doğru yükselişleri takip etmiştik.

Ancak ABD’de uzun dönemdir zayıf bir görüntü sergileyen ücretler verisinin yıllık bazda %2.9’a yükselmesi sonrası rüzgar tamamen tersine dönmüş, enflasyon yükselecek beklentisi ile birlikte FED’in bu yıl 3-4 faiz artırımı yapabileceği düşüncesi piyasada fiyatlanmaya başladı. Ayrıca yeni FED başkanı Jerome Powell’ın da kongreye yaptığı sunumda bu paralelde mesajlar vermesi, daha şahin bir FED göreceği beklentisini de güçlendirdi. Enflasyon gelecek ve FED bu eğrinin arkasında kalmayacak inancı yavaş yavaş güçlenirken, ABD’de artacak reel faizlerin, artan siyasi endişeler ve risk-off moduna rağmen altın fiyatlarını baskı altında bıraktığını görüyoruz.

16.03.2018 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı – Ons Altın Yorumu

Bugün Dolar endeksinde yaşanan toparlanma Değerli Metal’i satış baskısı altında bırakırken ABD’den önemli veriler takip edildi 23.2 beklenen Philadelphia FED İmalat Endeksi 22.3 ile beklentilerden kötü gerçekleşti. İhracat Fiyat Endeksi’nin de yüzde 0.3 ile tahminlerin altında sonuçlandığı görülürken New York Empire State İmalat Endeksi beklentilerin üzerinde 22.50 olarak açıklandı. Ayrıca İthalat Fiyat Endeksi ve İşsizlik Başvuruları da piyasada öngörülen rakamlardan daha iyi şekilde sonuçlandı. ABD haber akışına baktığımızda, dün Trump’ın, Çin’den ithal teknoloji ve tüketici elektroniği ürünlerine gümrük vergisi getireceğinin iddia edilmesi ve Trump’ın yeni Baş Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow’un, ayağının tozuyla Çin’e yönelik yaptırım uygulanacağının sinyalini vermesi gündemde üst sıralarda yer aldı. İlerleyen günlerde konuya dair gelecek açıklamalar önemli olabilir. Günün geri kalanında ise önemli bir veri akışı bulunmazken haber akışları ve teknik fiyatlamalar önemli olabilir.

Teknik olarak 2017’Aralık ayında oluşan yükselen kanal takip edilirken küçük resimde kanal içerisinde düşen kanal oluşumu takip edilmekte. Şuan itibariyle 1316-1312 destek bölgesi üzerinde fiyatlanırken buranın kırılması halinde 1305 ve 1300 seviyeleri takip edilebilir. Bu bölge üzerinde kalıcılıkta yaşanacak alış yönlü işlemlerde ise 1323, 1329 ve 1334 dirençleri takip edilebilir. (Işık FX)

Ziraat Yatırım – XAUUSD Ons Altın Yorumu 15.03.2018

Dün 1.322 – 1.330 bandında hareket eden ons altın günü 1.325’den kapattı. Dün ABD’den zayıf gelen perakende verisine ve ABD’deki görev değişimlerinin piyasada yarattığı strese rağmen ons altının dolar karşısında değerlenemediğini ve takip ettiğimiz 1.330 direncinin üzerine çıkamadığını izledik. Şu aşamada, söz konusu seviye direnç olarak izlenmeye devam edilebilir. Bu seviyenin aşılması durumunda 1.340 hedef olabilir. Aksi durumda, 1.322 ve 1.317 sıralı destekleri hedef olabilir. Bugün ABD’de TSİ 15:30’da New York Empire State İmalat Endeksi ile Philadelphia Fed İmalat Endeksi açıklanacak.

Altın Fiyatlarında Son Durum 14.03.2018

 

Altının ons fiyatı 7 Mart’tan bu zamana kadar en yüksek seviyeyi görürken, gram altın 164,7 liradan, çeyrek altın ise 270 liradan alıcı bulmaya devam ediyor.

 

Altının gram fiyatı, güne yatay başlamasının sonrasında ise 164,7 lira seviyelerinde dengelenmiş oldu. Dün dolar kuru ve altının ons fiyatındaki artışın etkisiyle beraber alış ağırlıklı bir seyir izleyen altının gram fiyatı, günü yüzde olarak 1,06 değer kazancıyla 165,2 liradan tamamlamış oldu.

 

Gram altın, bugüne düşüşle başlamasının ardından saat 09.40 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,27 azalışla 164,7 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Kapalıçarşı’da çeyrek altın 270 lira, Cumhuriyet altını da 1.103 liradan satış işlemine devam ediyor.

 

ALTININ ONS FİYATI YÜKSELDİ

 

Altın fiyatları ABD dışişleri bakanının ani olarak görevden alınması ve dünya genelinde ekonomiyi koruma politikalarının güçlendiği endişeleriyle yatırımcıların güvenli liman varlıklara yönelmesi neticesinde değer kazanmış oldu.

 

Gedik Yatırım Altın Yorumu – 13 Mart 2018

Ons altın doğal bant aralığı olan 1315-1330$ aralığında uzun süredir yatay seyrini koruyor. Haftaya gerçekleşecek FOMC toplantısı öncesi yatırımcılar bugün gelecek TÜFE verisine odaklandı. Önümüzdeki hafta neredeyse tüm piyasa Fed’den faiz artışı bekliyor. Fakat altın fiyatında belirleyici olacak olan Fed’in yeni başkanı eşliğinde açıklayacağı yılın ilk projeksiyonu olacak. Dün dolar endeksinde 90,0 üzeri seyirler gördü. Ancak henüz kalıcı yükseliş dolarda başlamadığı için altın yatay seyrediyor. Altın bu sabah 1320$ seviyesinden işlem görüyor.

Gedik yatırım Altın yorumu 13 mart 2018

22.05.2018 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ziraat Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Dün gün içinde 1.282 – 1.294 aralığında hareket eden ons altın günü 1.289 seviyesinden kapattı. Bugün ise dolar endeksi ve faizlerdeki yatay görüntüye rağmen değerli madende yükseliş denemeleri zayıf kalmakta. Veri açısından sakin bir günde değerli madende mevcut fiyatlamalar devam edebilir. Teknik seviyelere baktığımızda, 1.285 desteğinin altında 1.281 ve 1.277 destekleri takip edilebilir. Olası yukarı yönlü hareketlerde ise 1.294 -1.299 ve 1.307 takip edilebilir.

Troy Gold Takas – Altın Yorumu

İlk işlem gününe 1293 dolar/ons seviyesinden başlayan altın, yılın en düşük seviyelerinde seyir izlemeye devam ediyor. Piyasalar ABD odaklı fiyatlamalara devam ederken, Çin-ABD arasında haftalardır süren müzakereler dün nihayete erdi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ABD-Çin görüşmelerinde anlamlı bir ilerleme olduğunu ve iki ülke gümrük vergilerini askıya alma konusunda mutabık kaldığını duyurdu. Ticaret savaşlarına dair kaygıların tamamen ortadan kalkmasıyla, piyasalarda azalan küresel risk, altını satışa sevk etti. 1281,95 dolar/onsa kadar gerileyen kıymetli maden böylece yılın en düşük seviyesini kaydetti. Bu seviyeden tepki alımlarıyla toparlanma eğilimi gösteren sarı maden seans sonunda 1292,80 dolar/ons seviyesinden dengelendi ve böylelikle günlük bazda yerinde saymış oldu. Bugün İngiltere’de açıklanacak olan Enflasyon Raporu piyasaların yakın takibinde olacak.

23.05.2018 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ziraat Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Dün gün içinde 1.288 – 1.296 aralığında hareket eden ons altın günü 1.291 seviyesinden kapattı. Bugün de dolar endeksi ve faizlerdeki yatay görüntü ve zayıf risk iştahına rağmen değerli madende yükseliş denemeleri zayıf kalmakta. Teknik seviyelere baktığımızda, 1.285 desteğinin altında 1.281 ve 1.277 destekleri takip edilebilir. Olası yukarı yönlü hareketlerde ise 1.296 -1.299 ve 1.306 takip edilebilir. Bugün ABD’de TSİ 16:45’te hizmet ve imalat PMI açıklanacak. Ayrıca TSİ 21:00’de 1-2 Mayıs’taki Fed toplantısının tutanakları takip edilecek.

 

Facebook

Yorum

Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün