Gündem

Altın inceleme altında

altin_6

Barclays’in altın işlemlerinde manipülasyon yaptığı sebebiyle 44 milyon $ ceza almasının sonrasından, fiyat belirleme mekanizması kapsamlı incelemeye alınmış durumda.

Yaklaşık bir asır olarak ortalama, 18 trilyon dolarlık altın piyasasının kullandığı gösterge ise, dört üye bankasından birinin fiyatlarda manipülasyon yaptığı sebebiyle ceza almasının sonrasında inceleme altına alındı.

İngiltere Finansal Yönetim Otoritesi (FCA), Barclays çalışanlarından birinin ise bundan tam olarak 2 yıl önce fiyat belirleme sürecine müdahale ettiğinin incelenmesi üzerine, İngiliz bankayı 26 milyon pound (44 milyon dolar) cezaya çarptırılmıştı. Belirlediği fiyatlar, madencilik şirketleri, merkez bankaları ve ABD Darphanesi tarafından ise kullanılan ve London Gold Fixing olarak bilinen mekanizma, artık FCA incelemesi altında buluyor.

Trinity College Dublin finans profesörlerinden olan Brian Lucey, Altın fiyatını belirlemeye dair şimdiki gibi bir mekanizma yeni kuruluyor olsa, bugünkü gibi bir mekanizma oluşturacağımızı zannetmiyorum. Zira bu bizi, bundan sonra buna gerçekten ihtiyacımız var mı sorusuna götürür yorumu açıklamasında bulundu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar