Gündem

Altın fırladı

Uluslararası piyasalarda doların değer kaybı yaşamasıyla altın fiyatları 4 haftadır yavaş da olsa artış gösterdi. Perşembe günü yüzde 1,5’tan fazla artan altının ons fiyatı 1345 doları görerek Mart ortasından bu yana en yüksek rakamını görmüş durumda.

1 Temmuz’da Mart’taki seviyelerini sınayan altının ons fiyatı daha sonra 1309 dolara kadar geriledi. Volatilitenin düşük seyrettiği altın fiyatları artmaya devam etti. Dolarda yaşanan değer kaybı olarak ve jeopolitik gelişmelerle de bugün 1345,43 doları gördü. Yılbaşından bu yana getirisi ise yüzde 11’i buldu.

ABD Merkez Bankası Fed’in açıkladığı toplantı tutanaklarında sürpriz bir açıklama olmaması, dolarda yaşanan değer kaybını engellemedi. Emtia fiyatları dolar endeksine ters hareket etme eğilimi gösterir.

Ukrayna-Rusya gerginliği, IŞİD’in Irak’taki ilerleyişi sonrasında Gazze’de Hamas ve Filistin arasında yaşanan son gerginlik de fiyatların geri çekilmesini önlemiş oldu. Altın yatırımcıları direk Filistin’de yaşanmakta olan gelişmelerden daha çok olayların bölgesel gerilimi artıracağı ihtimalini fiyatlamaktalar.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar