Forex Haberleri

Açık piyasa işlemleri

Açık piyasa işlemleri

 

Açık piyasa işlemleri ilişkin TCMB Kanunundaki düzenleme;

Madde 52: Banka para politikasının hedefleri çerçevesinde, para arzının ve ekonominin likitidesinin etkin bir şekilde düzenlemesi amacıyla, TL karşılığında menkul kıymet kesin alım satımı, gerim alım vaadi ile satım ve geri satım vaadi ile alım işlemleri, menkul kıymetlerin ödünç alınıp verilmesi, Türk Lirası depo alınması ve verilmesi gibi açık piyasa işlemlerini yapabilir ve bu işlemlere aracılık edebilir. Bankaca başvurulacak açık piyasa işlemleri ile bu işlemlerle ilgili usul ve esaslar, açık piyasa işlemlerine konu olacak yüksek likitideye sahip ve az riskli araçlar Bankaca belirlenir.

Banka, açık piyasa işlemleri çerçevesinde kendi nam ve hesabına vadesi 91 günü aşmayan, ikincil piyasada alınıp satılabilen likitide senetleri ihraç edebilir. Ancak, likitide senetlerinin devamlı bir alternatif  yatırım aracı olma niteliği kazanmasının engellenmesi, ihraçlarının sadece açık piyasa işlemlerinin etkinliğinin artırılması amacıyla sınırlı tutulmasıyla hususları göz önünde bulundurur.

Banka, bu madde kapsamına giren işlemlerle ilgili kurum ve kuruluşları; Bankalar ve sermaye piyasası kanununa göre belirlenen aracı kurumlar arasından işlem özelliğini göz önünde bulundurarak tespit etmeye yetkilidir.

Açık piyasa işlemleri, yalnızca para politikası amaçları için yürütülür ve Hazineye, kamu kurum kuruluşları ile diğer kurum ve kuruluşları da kredi amacıyla yapılamaz.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar