Dünyadan

AB’den ilk 3 milyar euro geliyor

 

AB’den ilk 3 milyar euro geliyor

 

 

AB’nin ilk 3 milyar euroluk paketinin uygulanması dahilinde ise Cumartesi Gaziantep’te başlıyor. Törende Davutoğlu, Merkel ve AB yetkilileri de bulunmuş olacak.

 

 

Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye Suriyeli mülteciler için kullanılması amacıyla çıkarttığı ilk 3 milyar euroluk fon paketinin uygulanması Cumartesi günü Gaziantep’te başlayacak.
Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, projenin başladığı törene Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans da katılacak.
AB ile Türkiye, Mart ayı içinde Brüksel’de vardığı mutabakat ile, Ankara Türkiye’den Yunan adalarına illegal yolla gidecek mültecileri geri almak, AB de bunun karşılığında Türkiye’den aynı sayıda mülteciyi kabul etmek konusunda anlaşmışlardı. Mutabakat bu ay içerisinde uygulanmaya başlanmıştı.
Mutabakatta ayrıca AB Suriyeli mültecilere harcanması koşuluyla Türkiye’ye 3 milyar eurosu bu yıl, diğer kısmı 2018’e kadar verilmek kaydıyla 6 milyar euroluk bir kaynak sağlamayı da öngörmüştü.

 
AB’NİN EN BÜYÜK 10 TİCARET ORTAĞI
Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre yer alan haber de ise AB’nin 3 milyar euroluk ilk dilim fonunun uygulanması ile ilgili törenin, Davutoğlu, Merkel, Tusk ve Timmermans’ın da katılımıyla 23 Nisan Cumartesi günü Gaziantep’te saat 1500’te başlaması öngörülmekte olduğu gözlendi.
Törende Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin şartlarının iyileştirilmesi için kullanılacak fondaki yatırımlar kamuoyuna duyurulmuş olacak.
Kaynaklar Gaziantep’teki törende, Suriyeliler için yapılacak okul, hastane gibi projelerin ilk örneklerinin açıklanacağını, video bağlantılarıyla farklı mülteci kamplarındaki proje açılışlarının da duyurulacağı vurguladılar.
Davutoğlu, Merkel, Tusk ve Timmermans’ın bu törenin ardından Gaziantep’in Nizip ilçesindeki mülteci kampına geçeceklerini de belirtmekte olan Başbakanlık kaynakları, bu dört ismin kamptaki incelemelerinin sonrasında ise ortak basın toplantısı yapacaklarını da belirtmiş oldular.

 

[poll id=”2″]

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar