Dünyadan

2 trilyon dolarlık fon için bankacı aranıyor

2 trilyon dolarlık fon için bankacı aranıyor

 

Suudi Arabistan düşük petrol fiyatlarının kalıcı olacağı bununla beraber dünyaya hazırlık için planlamış olduğu 2 trilyon dolarlık fon için bankacı arıyor.

 
Petrol fiyatlarının düşük kalabileceği yeni bir dönem için ekonomisini hazırlamak istemekte olan Suudi Arabistan, 2 trilyon Dolarlık fon için bankacı arıyor.
Konuya ilişkin olarak Bloomberg’e konuşan kaynaklar, Suudi Arabistan’ın yeni dönemde dünyanın en büyüklüğüne aday olabilecek beraberinde ise Kamu Yatırımı Fonu’nun (KYF) yönetimi için kıdemli bankacılar aradığını aktarmış oldu.
Kaynaklara göre yer alan bilgide ise yerel şirketlerde 100 milyar dolarlık hisseye sahip fon; hisse senedi, gayrimenkul, risk yönetimi ve piyasalar gibi birimlerin yöneticiliği için ABD merkezli Korn Ferry International ile görüşüyor.
Suudi Arabistan’ın ikinci kuşak Veliaht Prenslerinden Muhammed bin Selman, Krallık’ın fonu 2 trilyon doları kontrol edecek şekilde genişleteceğini açıklamıştı. Prens’e göre Suudiler devlete ait petrol şirketi Aramco’da hisse satışı gerçekleştirerek bunları fona aktaracak.
Korn Ferry Bloomberg’in sorularını yanıtsız bıraktı.

 
ULUSLARARASI YATIRIM
KYF hali hazırda Krallık’a ait dünyanın ikinci büyük kimyasal madde üreticisi ve Ortadoğu’nun ikinci büyük bankasının hisselerine sahip konumda. Prens Muhammed, Aramco’nun 2017 ile 2018’deki halka arzı sonrası fonun yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarla ekonomi adına önemli bir role sahip olacağını belirtmiş oldu.

 

[poll id=”2″]

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar