Gündem

16 Bankaya suçlama

Dünyanın Küresel bankacılık devlerine bir Libor davası daha açılmış durumda. ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu 16 banka hakkında Libor faizlerinin açıklanmasında manipülasyon gerçekleştirmiş olduğu sebebiyle dava açtı.

FDIC, aralarında Bank of America, Barclays, Credit Suisse, Citigroup, Deutsche Bank, JP Morgan ve HSBC’nin de bulunmuş olduğu dünyanın en büyük finansal kuruluşlarına bankalar arası borçlanma piyasasının referans faizi kabul edilmekte olan Libor (London Interbank Offered Rate) oranlarının belirlenmesinde manipülasyon yaptıkları gerekçesiyle New York Federal Mahkemesi’nde dava açtı.

Taraf’ta yer alan habere göre ise, FDIC iddianamesinde söz konusu bankaların Libor faiz oranlarını yapay olarak az tutarak Amerikan düzenleyici makamlarının 2008 krizinde el koyduğu 38 bankanın zarar etmesine yol açtıkları görüşüne yer verilmiş durumda. FDIC adı geçen bankalara ilave olarak Libor düzenlemesini yapmakta olan İngiliz Bankalar Birliği’nden de (British Bank’s Association – BBA) şikâyetçi olmuş durumda.

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar